Just Punk

Minden, ami punk!

A 10 legnagyobb brit punk banda '82-ből
1982 egy igazán kiemelkedő év volt a brit punk-rock műfaj számára. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a következőkben felsorolt 10 neves banda példája.

Természetesen a mai napig van példa kiemelkedő évekre a brit punk rock műfajában, de a '82-es év valahogy más volt, az egészen különleges volt. Mára már az első punk rock hullám szülöttei javarészt eltűntek a színtérről, például a Clash már rég eladott mindent, a Sex Pistols feloszlott, a Damned és a Banshees pedig stílusváltáson ment keresztül. A nagy nevek, a nagy bandák tökéletes inspirációnak bizonyultak, hiszen több kisebb banda is megalakult utánuk. Az igazi punk zene tempóját tekintve sokkal gyorsabb és agresszívebb volt. Sőt, maga a punk rock inspirálta még a thrash metal a grindcore és a d-beat arcokat is. S nem csak más műfajokat és magukat a rajongókat, de magát a divatot is formálta olyannyira, hogy saját stílust teremtett. Bizonyára senkinek sem ismeretlenek azok a bizonyos szegecses dzsekik és a mohikán fazonú hajviseletek, a színes, égig érő kakastaréjok. Nos, akkor lássuk hát a legnagyobb brit punk bandákat!

ilk1.png

The Exploited

Furcsa lenne nem velük indítani a listát. Igazából ha a punk műfajt definiálni kéne, elég lenne csak az ő nevüket megemlíteni. Legismertebb albumuk a Troops Of Tomorrow volt, melyet '82-ben adtak ki. Voltak, akik nem ismerték el munkásságukat és befolyásukat, de ennek ellenére még mindig őket lehet magának a "punk"-nak tekinteni. Leghíresebb számaik az imént említett albumról valók, a War, a Disorder és a UK82.


ilk2.png

Discharge

Mikor kiadták a Hear Nothing, See Nothing, Say Nothing című albumukat, onnantól kezdve megváltozott minden. Ez az album óriási hatással volt a punk és a metál műfajokra. Igazából felesleges is lenne most részletezni azt, hogy milyen változásokat is generáltak, elég csupán végig tekinteni azon bandák listáján, akik feldolgozásokat készítettek a dalaikból, s köztük olyanok is, akik nélkülük nem léteznének. Íme a lista: Metallica, Anthrax, Soulfly, Machine Head, Napalm Death, At The Gates, Nausea, Sepultura, Prong, Extreme Noise Terror, Ensign, Nasum, Neurosis, Mob 47, Anti Cimex, GBH, Driller Killer, Doom, Brutal Truth. Szóval igen...ez azért nem lehet véletlen.

zpwdgexclbmmh9fdeysqx9_1.jpg

GBH

Míg nagyon sok banda volt híres a különféle változásokról, addig a GBH meglehetősen szolid maradt, s az egyetlen újdonság ami történt velük, az az új dobosuk, Scott Preece csatlakozása volt 1994-ben. Zenei stílusukat tekintve is jobb szerettek a jól bejárt, megszokott ösvényen haladni, és nem változtatni azon. A City Baby Attacked By Rats albumuk, ami 1982-ben debütált, volt a legnagyobb sikerük. Valamint nem utolsó sorban óriási hatással voltak a thrash metalra és a punkok világszerte legendaként tekintettek rájuk.

 ilk4.png

Disorder

Annak ellenére, hogy '82-ben nem adtak ki egyetlen albumot se, az az előtti évben kidobott EP-k azt bizonyítják, hogy abszolút helyük van ebben a listában. John Peel, az akkori Radio One Dj-je a Triumph Bonneville motorokhoz hasonlította a számaikat. Azért ez elég nagy bók. Ők voltak a káosz hangja zenébe foglalva. Előfordult velük az, hogy sötétben játszottak, mert kimentek a fények. Jelenleg Norvégiában élnek és egy nagy dobáson dolgoznak. Szuper banda.

ilk5.png

Vice Squad

 Hiba lenne őket nem megemlíteni. A banda frontembere Beki Bondage, aki tulajdonképpen a punk első pin up-jának tekinthető. Ők voltak azok akik elérték azt, hogy a Riot City albumukon található debütáló sláger a Last Rockers összesen 20 ezer példányban kelt el, valamint majdnem 40 héten át uralta az indie toplistát. 1982-ben pedig megjelent második albumuk, a Stand Strong Stand Proud. A banda logoja nem meglepő módon sok bőrkabáton ott díszelgett, Beki pedig számos magazin címlapjáról nézett vissza. Annak ellenére, hogy 1985-ben feloszlottak, 1997-es évben újra összeálltak, s népszerűségükből semmit se veszítve zenéltek tovább.

ilk6.png

Chaos UK

Ők aztán igazi lázadás generáló bandának számítottak. Sokkal jobban érdekelték őket az élvezetek, mint például az alkoholfogyasztás, és az azzal járó állapotok, mint maga a zenealkotás. Gabbának a gitárosnak pedig volt egy egészen furcsa szokása, mégpedig az hogy belepisilt a saját szájába. Volt néhány turnéjuk, többek között Japánba is eljutottak, ahol igazi punk legendaként maradtak meg a köztudatban.

ilk7.png

Abrasive Wheels

1982-ben jelent meg debütáló albumuk, a When The Punks Go Marching In. Valami miatt nagyobb helyszíneken nem léptek fel, s ehhez az sem segíthetett hozzá, hogy a második albumuk nem a legjobbak közé tartozott. 1984-ben bekövetkezett feloszlásuk, azonban 2002-ben előálltak egy újabb számlistával, melynek során visszatértek.

ilk8.png

The Partisans

1978-ban alakult meg, s eleinte csak más bandák számaiból készítettek feldolgozásokat, majd kesőbb elkezdtek írni saját dalokat is. Csupán egy albumot adtak ki 1982-ben, a 17 Years Of Hell-t, de ez mégis egy elég nagy dobásnak számított, s el is foglalta a listák 2. helyét. Miután a basszusgitárosuk, Louise Wright kiszállt, az új tag Dave Parsons lett, aki igen, nem más, mint a későbbi Nirvana számokat feldolgozó Bush zenekar basszerosa.

ilk9.png

Anti Nowhere League

Ezt a bandát Tunbridge Wells-i bicajosok alapították 1980-ban. Hírnévre nem mással, mint az offenzívnek ítélt számaikkal, a B-side-dal és a So What-tal szereztek, melyeket később a Metallica fel is dolgozott. Semmiféle visszafogottságot nem mutatva ezek után is követték tovább hagyományukat, és a We Are The League album számos hasonlóan obszcén szövegű számokat tartalmazott, például Woman, I Hate People és Reck-A-Nowhere. És ami a legjobb, hogy semmiképpen sem szerették volna meghazudtolni önmagukat, melyet dalszövegük bizonyít a legjobban: "Fucked up noise like you’ve never known/We’ll make you wish you’d stayed at home”. Végtére is senki se mondhatja, hogy nem figyelmeztették az embereket.

ilk10.png

Amebix

Sokan vitába szállnának azok ellen az állítások ellen miszerint a Black Sabbath, a Hawkwind és a Killing Joke által inspirált Amebix nem igazán passzol bele a punk világba. S ez nem is véletlen, hiszen ők számos más zenekart ihlettek meg a sötét, kísérteties hangzású dalaikkal, például a Sepultura-t és a Neurosis-t. Érdekesség velük kapcsolatban az, hogy frontemberük Rob Miller jelenleg a Skye-szigeten lakik és kardokat csinál.

Írta: Beszterczán Ilka

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://justpunk.blog.hu/api/trackback/id/tr8314825166

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Just Punk

Érdekel a punk szubkultúra, vagy te magad is részese vagy? Nálunk olvashatsz a punk kultúra sajátosságairól, történetéről, zenei világáról, valamint izgalmas hírekkel koncertekkel, eseményekkel kapcsolatba. Érdekelnek punk élettörténetek? Keresd fel az interjú rovatunkat!

Friss topikok

Archívum

süti beállítások módosítása