A 2019.-es Slip (BME Gépészkari Napok) alkalmával sikerült egy interjút készítenünk az egyik fellépővel, a Bad Habittel.
Mikor alakult a punk rock zenekarotok?
Mi 2013. szeptemberében alakultunk, 2014. áprilisában került sor az első koncertünkre. Jelenleg öt tagunk van, a kezdetekkor hatan voltunk, kétszer is volt női énekesük, akikkel azért szakadt meg a közös munkánk, mert alapvetően nem érezték magukénak a zenei stílusunkat, de a banda a jelenlegi állapotában már magára talált. Gyakori volt a tagcsere, de reméljük, hogy a mostani, 2019.-es állapot már maradandó lesz.
Milyen gyakran jártok fellépni?
Nagyjából havonta 3 alkalom, nyáron több.
Milyen múltad van, mikor definiálódott benned az, hogy punk vagy?
Én személy szerint nem vagyok punk, de a bandánk zenei stílusa punk rock. Mi is az alapoktól kezdtünk, egyszerű feldolgozásokat játszottunk, kezdetben Greenday számokkal indítottunk, ami ugye punk, ezért tituláltuk magunkat punknak. A női ének miatt a zenénk egy ideig popsabb irányt vett, jelenleg punk rock, rock ‘n roll irányzatot képviselünk, de igazából minden hasonló irányzat megtalálható nyomokban a stílusunkban. Úgymond “félig meddig” vagyunk punk zenekar.
Még mindig keressük az utunkat, különleges stílusban játszunk, a metál és a pop között vagyunk félúton.
Milyen közönségnek játszotok? Kik érdeklődnek a zenétek iránt?
Nagyrészt saját korosztály (20), de a 13-15 évesek kifejezetten fogékonyak a zenénkre. A 40-50-es korosztály is érdeklődik, de az egyetemistákban találtuk meg az igazi közönséget.
Mi a véleményed a mai magyar zenei divatról és a pop-rap számokról?
A hip-hop vonal elég erős, például Punnany Massif, Krúbi (aki előtt ma felléptünk), Halott Pénz… a mainstream pop keveredik a hip-hoppal, általában könnyen befogadható tartalommal. A punkkal kapcsolatban: sok mindenkiből ellenszenvet vált ki a torz gitár és a hörgés, mert szélsőséges, megosztja a közönséget. Egyébként a new wave metal is nagyon népszerű.
Milyen élményeitek vannak a koncertezésről? Szoktak fellépni komplikációk? Kerültek már nagyobb akadályok elétek?
Mindig vannak akadályok, általában technikai és szervezési szempontból, például a tisztázatlan körülményekből adódóan, de mi mindig bizakodóak vagyunk, és örülünk, ha megmutathatjuk a közönségnek, mit tudunk. Gyakori példák az időbeli csúszások, az egyeztetés hiánya, technikai problémát, a felek kommunikációjának hiánya. Itt a Slipen (BME Gépészkari Napok) ilyen problémák nem léptek fel, jó volt a szervezés.
Hogyan menedzselitek a zenekart? Facebook, Instagram, mit és milyen gyakran posztoltok?
A menedzsment 95%-át saját magunk végezzük, a közösségi médiahasználatra nincs külön emberünk, de a bandával kapcsolatos jogokat szakember kezeli. A bookingot, PR-t én végzem. A zenekarnak van saját oldala, a Facebookon gyakran posztolunk a banda mindennapjairól, a fellépésekről, a zenénkkel kapcsolatos infókról.
Ki szerzi a számokat?
A szövegeket általában az énekes írja, de a számokat összerakni mindig közös munka. Két gitár van nálunk, mindkét gitáros segít a kreatív munkában. A szöveg és a dallam megírásában is aktívan részt veszünk. A dal alapját a két gitáros és a basszusgitáros rakja össze, valamint a dobos is beleteszi a saját részét.
Ami újdonság, és a mai fellépésünkön még nem mutatkozott meg az, hogy van egy új kiegészítő hangszerünk: a trombita, de véletlenül otthon hagytuk. A trombita megemeli a fő gitár dallamát, kiegészíti a számot, és már két olyan videoklipünk is kijött, amiben benne van.
Mikor kezdtetek el komolyabban érdeklődni a zene iránt?
A zenekar a gimnázium elején alakult, már egész fiatal korunk óta érdeklődünk a zene iránt.
Kik voltak a példaképeitek, amikor elkezdtetek zenélni?
Magyar: Tankcsapda, Road, Depresszió, Paddy and the Rats, Supernem, Fish, stb. Külföldi: Sum 41, Blink-182, ACDC, Guns and Roses, Too Fighters, napokig tudnám sorolni őket. Leginkább a Fish-hez szoktak hasonlítani az energiánk és a motívumaink miatt.
A punk vonalra visszatérve: mit gondoltok a punkról, punk rockról?
Nem vagyunk tipikus “tarajos punkok”, inkább műfajilag szeretjük ezt az energiát, megmozgatjuk az embereket. Szeretünk elrugaszkodni az alap háromakkordos punk zúzástól, legalább négy akkorddal megírni egy dalt. Azt gondolom, az emberek szemében a punk inkább negatív jelző. Sokan leegyszerűsített ordibálásnak gondolják, ami egyébként nem igaz, mert nagyonsok jó punk zenekar van.
Mi a saját számaitok fő üzenete?
Pozitív életigenlés: bármilyen rossz helyzetbe kerülünk, keressük benne a jót, a saját mindennapi élethelyzeteinkből indulunk ki. Az ember azért hallgatja a zenét, hogy táplálkozzon, erőt merítsen belőle. A hétköznapi témáinkat tudja legjobban átérezni a közönség: egy energikus szám átlendít a mindennapok problémáin.
Mit gondolsz a punk agresszívebb, anarchista vonaláról?
Én nem művelem, inkább csak hallgatgatom ezt az irányt, műfajilag távol áll tőlünk. Néha inspirálódunk belőle, de mi ezt a vonalat nem szeretnénk vinni.
Mik a fő témáitok?
Szerelmes számok lassabb alapokkal, amiket a koncerteken inkább hanyagolunk. A feeling-dalokat kedveljük a legjobban, amik átadják a mi életérzésünket, például milyen egy jó fesztiválon bulizni, milyen az utazás, amikor másnak érzed magad, eltérsz a mainstream stílustól.
Mennyire jelenik meg nálatok sz alkohol vagy a drog?
Ilyen témákról mi nem szeretünk számokat írni, szerintünk az, hogy hogyan iszunk, téma szempontjából, semmitmondó, nem teljesedik ki benne a stílusunk. Elcsúsztatott költői képek formájában megjelennek ezek a dolgok, de a számok alapból nem erről szólnak.
Egy hasonló műfajú banda koncertje milyen érzéseket vált ki belőletek?
Abszolút motiválnak, hiszen ilyen stílusú zenéken nőttünk fel, és sokat tanulhatunk egymástól: hogyan lehet ezt a műfajt a legmagasabb szinten művelni, és természetesen, mi is erre a zenére tudunk a legjobbakat bulizni. Sokat tanulunk egymástól egy-egy ilyen koncerten, építkezünk egymás technikáiból, megfigyeljük, a koncert közben a bandatagok hogyan szólítják meg a közönséget, hogyan kötik át a számokat, mivel fokozzák a hangulatot. Szeretnénk mi is minél többet játszani más zenekarok előtt, egyébként volt már módunk fellépni például a Fish előzenekaraként, májusban a Paddy and the Rats előtt leszünk, augusztusban pedig az Intimtorna Illegal követ minket.
Fesztiválokon szoktatok fellépni?
A fesztivál már egy magasabb szint, presztízsértékű dolog, ha valakit meghívnak. Volt már meghívásunk a Campus Fesztiválra, mivel aktív, debreceni zenekar vagyunk és a helyiek kíváncsiak ránk. 2017.-ben és 2018.-ban a legkisebb színpadon voltunk, de idén szintet lépünk, és nagyobb színpadon leszünk láthatóak, délután. Szeretnénk megfogni a sátrazókat is, akik a fesztivál alatt, napközben is a kempingben tartózkodnak.
Előfordulnak konfliktusok a közös munkátok során?
Jelenleg kisimultnak érzem a közös munkánkat, ez részben a korábban említett tagcseréknek is köszönhető, ugyanis nagyon nehéz olyan társakat találni, akikkel egyforma az érdeklődésünk, és tökéletesen ugyanazt a műfajt szeretnénk vinni. Konfliktus abból adódhat például, hogy eltér a gondolkodásmódunk, mások az elvárásaink, más célokat tűztünk ki magunk elé, ez megöli az együttműködést, valamelyik fél részéről elégedetlenséget szül.
Mit gondoltok a debreceni vagy a pesti amatőr zenekarokról?
Szerintem erős a felhozatal, rengeteg zenekar van, sok ismeretlen fellépő, és gyakori a verseny a helyekért. Rengeteg amatőr zenekarból lehet válogatni, de mind más stílusban játszanak, nehéz összeszedni egy műfajilag egybevágó kategóriát. A versenyt nem úgy fogjuk fel, hogy más feltörekvő zenekarok konkurenciát jelentenek, hanem úgy, hogy egymást kell segítenünk, hogy előre jussunk.
.
.
Facebook: https://www.facebook.com/badhabitzenekar/
Köszönjük, Bad Habit
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.